Blog

Kada se radi prvi ultrazvučni pregled kukova?

KADA SE RADI PRVI ULTRAZVUČNI PREGLED KUKOVA?

Ultrazvuk kukova beba predstavlja preventivnu i obaveznu metodu za rano otkrivanje određenijh poremećaja u razvoju.

U četvrtom mesecu trudnoće počinje razvoj kukova beba. On se nastavlja i u narednim mesecima života, s obzirom da kukovi imaju najveći značaj za funkciju hodanja, veoma je bitno utvrditi njihov razvoj. Jedino na taj način mogu se na vreme otkloniti problemi. Odnosno, mogu se sanirati “nezreli” kukovi bez ikakvih posledica.

Razvojni poremećaj kuka (kongenitalna displazija) je najčešće oboljenje koštano-zglobnog sistema u dečjem uzrastu koje odlikuje plitka zglobna čašica u karličnoj kosti, tako da glava butne kosti ne može da se smesti u ležište, već se nalazi delimično ili potpuno izvan čašice. Ovakav nalaz može biti ozbiljan i izazvati invaliditet, ukoliko se ne otkrije i ne leči na vreme.

Pravi razlog za nastanak razvojnog poremećaja kuka nije utvrđen, no smatra se da najveću ulogu imaju genetski faktori, a primećeno je da je pojava češća kod devojčica. Postoje još neki faktori rizika za razvojni poremećaj kuka: razvojni poremećaj kuka u porodici, karlični položaj ploda tokom trudnoće, karlična ili nožna prezentacija tokom porođaja (karlični položaj povećava rizik i do 10 puta), postojanje defomiteta vrata ili stopala, blizanačka trudnoća (manje prostora za pokretanje nogica u materici),prevremeni porođaj, manjak plodove vode.

Primarni skrining se obavlja odmah po rođenju, u porodilištu. Ukoliko u porodilištu pedijatar ne ustanovi prisustvo znakova i faktora rizika koji bi ukazivali na prisustvo razvojnog poremećaja kuka, možemo mirno sačekati sekundarni skrining – ultrazvučni pregled koji se radi između 6. i 8. nedelje života.

Ovakav pregled omogućuje utvrđivanje razvijenosti koštanih i hrskavičavih tkiva, a pre svega, razvoj karlične čašice i položaja glave butne kosti. Takođe se prati i pojava jezgra okoštavanja (osifikacije) u glavici butne kosti.

Rani ultrazvuk kukova beba, samim tim i rani početak lečenja, garantuje 100 odsto otklanjanja promećaja, dok je kod slučajeva koji su otkriveni nakon 3. meseca stopa izlečenja 80 odsto. Za lečenje primenjuju se terapijske gaćice i vežbe, a kod većeg stepena deformiteta propisuje se nošenje Pavlikovih kaiševa. Ako se ultrazvuk kukova beba ne obavi na vreme te se problem primeti kada dete prohoda lečenje je znatno složenije.

Zakažite pregled već danas:

🏥 Poliklinika Inula Medic
☎️ 0184101706
📱 +381653101706
📱 +381642773414
📍 Slobodana Dimitrijevića 15a (nadomak Čairskog parka)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *