Uncategorized

Kriva kičma kod dece

Kriva kičma kod dece

Kriva kičma je bolest savremenog doba i sve češće “pogađa” najmlađe. Deformiteti se najčešće prepoznaju po položaju ramena i lopatica, a može da se primeti i razlika u prostoru od struka do leve i desne ruke. Najčešće se kod dece uočava da je jedna strana tela zakrivljena u odnosu na drugu, ili su rame i lopatica jedne strane podignuti, a druge strane spušteni.

Problem počinje sa lošim držanjem tela, a onda dolazi do deformiteta kičmenog stuba gde nastaju skolioza, kifoza i lordoza. Ukoliko se na vreme ne reaguje i odlažu korektivne vežbe, loše držanje tela vremenom može da izazove deformitete koje je teže korigovati određenim vežbama i umanjuje mogućnost potpunog rešavanja problema.

Neki od najčešćih deformiteta kičmenog stuba su:

Kifoza kod dece

Kifoza ili pogrbljenost je povećana krivina kičmenog stuba u grudnom delu, ali može da se javi i na drugim delovima kičme. Posebno je uočljiva u sedećem položaju i prati je povijenost ramena u napred. Često je posledica naglog rasta kao i nepravilnog sedenja kod dece koja imaju slabe mišiće stomaka i leđa.

Skolioza kod dece

Skolioza je krivljenje kičme u stranu, može biti jednostruka u obliku slova “C”, dvostruka kada se kičma krivi na obe strane kao slovo „S“ i vrlo retko trostruka. Nema spolja vidljivih očiglednih znakova, čak vrlo često ova deca imaju dobro držanje što otežava blagovremenu dijagnostiku. Zato je neophodno redovno i pažljivo pregledati decu i posebno obratiti pažnju na pojavu asimetrija na telu (jedno rame niže, grudni koš sa izbočen više sa jedne strane, ulegnut rebarni luk, nejednaki trouglovi stasa…). Za razliku od ostalih deformacija kod kojih je uzrok uglavnom očigledan, skolioze su u najvećem procentu nepoznate etiologije pa je teško predvideti kako će napredovati što otežava lečenje i davanje prognoze. Na žalost nekada i pored svih preduzetih mera prevencije i adekvatnog lečenja ostaju trajne posledice na koštano mišićnom sistemu. Zato je jako važno što ranije otkriti deformitet jer to daje veće šanse za uspeh u lečenju.

Lordoza kod dece

Lordoza je prenaglašena krivina u lumbalnom delu kičme (u krstima). Uglavnom je posledica slabosti trbušnih mišića, ali i deformiteta stopala i kolena koji dovode noge i karlicu u nepravilan položaj što se kompezuje naglašenom krivinom u lumbalnom delu kičme. Kada posmatramo dete sa strane (iz profila) uočićemo veliki stomak čak i kod izrazito mršave dece što su u stvari jako oslabljeni i istegnuti trbušni mišići. Iako se ne smatra ozbiljnim deformitetom kod dece i često se ne leči, a kod gojazne dece prođe i neprimećen, zbog narušene statike čitavog tela u odraslom dobu je “slaba tačka” na kojoj se javljaju bolovi i degenerativna oboljenja.

Obzirom da učestalost deformiteta kod dece zbog načina života raste, redovni pregledi dečijeg fizijatra predstavljaju važnu ulogu u otkrivanju deformiteta i blagovremenog uključivanja dece u program vežbanja.

Poslednjih godina izdvaja se ŠROT (Schroth) metoda – sistem vežbi koji se primenjuje u savremenoj kineziterapiji kod skolioze. Ona je neinvazivna i efikasna, fokusira se ne samo na korekciju držanja i tela, već i na poboljšanje stanja svih mišića, prevenciju bola i sveukupnu mobilnost.

Za sve savete naš tim vrhunskih dečijih fizijatara na čelu sa prof. dr Lidijom Dimitrijević stoji Vam na raspolaganju!

Zakažite pregled ili konsultaciju već danas:

🏥 Poliklinika Inula Medic
☎️ 0184101706
📱 +381653101706
📱 +381642773414
📍 Slobodana Dimitrijevića 15a (nadomak Čairskog parka)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *