Česte se javljaju dileme kod roditelje kada treba uvesti vodu pa čak i kada treba davati bebi vodu.
Kao i da li će u slučaju da je spoljna temperatura visoka dehidrirati ukoliko ne uzima dovoljno tečnosti?
U nastavku teksta nudimo odgovore da olakšamo ove nedoumice.
Bebama ne treba uključivati vodu dokle god je isključivo na mlečnoj ishrani, odnosno, nije uvedena nemleča ishrana, bilo da se radi o ishrani majčinim mlekom ili adaptiranom mlečnom formulom. Pogrešan je stav da se deci koja se hrane formulom treba dodavati vodu jer su adaptirane mlečne formule skoro potpuno istog sastav kao i majčino mleko, identične su gustine, te nema razlike u ova dva pristupa ishrani.
U procesu prelaska na nemlečnu ishranu, u redu je bebu ponuditi vodom, no nemojte preterivati, dajte joj po neki gutljaj, da se ne bi poremetio ritam obroka, i javili bolovi u stomačiću. Nakon prvog rođendana, kada već jede čvrstu hranu, bezbedno je dati vode koliko god dete hoće takođe ne treba forsirati unos.
Zašto se ne daje voda bebama do 6 meseci starosti?
Voda može poremetiti ili u potpunosti blokirati sposobnost tela da blokirati apsorbuje hranljive materije u mleku ili formuli. Takođe, može dovesti do lažnog osećaja sitosti, što remeti ritam hranjenja a samim tim i svakodnevne aktivnosti.
U veoma retkim slučajevima, beba kojoj se nudi previše vode može razviti stanje poznato kao “trovanje vodom”, remeteći ravnotežu elektrolita (naročito natrijuma) u telu, što može imati razne neželjene posledice.
Da li je bezbedno više razblažiti formulu da bi dete dobilo više tečnosti?
Ne pokušavajte da dodatno razblažujete formulu! Pažljivo pratite uputstvo za pravljenje adaptiranog mleka. Dodantim razblaživanjem ne samo da se rizikuje pojava trovanja vodom, nego i vaša beba neće dobiti onoliko hranljivih sastojaka koliko joj je potrebno.
U nekim slučajevima, ako vaša beba ima stomačni grip ( gastroenteritis), pedijatar će vam savetovati da joj date elektrolitni rastvor kako bi se sprečila dehidracija.
Da li osim vode treba uvesti i druge tečnosti u ishranu?
Pijenje čiste vode je najzdravija navika koju možete razviti kod svog deteta. I pedijatri i stomatolozi će se složiti da su čajevi (naročito zaslađeni), kao i sokovi, potpuno nepotrebni u ishrani beba, male dece i starije dece. Beba koja pije vodu, postaje malo dete koje pije vodu, a kasnije odrastao čovek koji voli da pije vodu. Ali, navikavanje na vodu proces je kao i navikavanje na čvrstu hranu, ako na vreme počnete, razvićete na vreme ovu zdravu naviku kod vašeg deteta.
Za sve savete naš tim vrhunskih pedijatara i patronažnih sestara stoji Vam na raspolaganju 24 sata dnevno!
Zakažite pregled, posetu ili konsultaciju već danas:
🏥 Poliklinika Inula Medic
☎️ 0184101706
📱 +381653101706
📱 +381642773414
📍 Slobodana Dimitrijevića 15a (nadomak Čairskog parka)